تلاش برخي رسانه هاي خارجي براي كم اهميت جلوه دادن قرارداد بزرگ گازي توتال

[ad_1]همزمان با انتشار خبر امضاء قرارداد گازی توتال با ایران که نشان از شکسته شدن تحریم ها دارد، برخی رسانه های مخالف جمهوری اسلامی، دست به کار شده تا ارزش این قرارداد بزرگ گازی را کم اهمیت جلوه بدهند.به گزارش اخبار اقتصادی؛ روزنامه کیهان چاپ لندن در یادداشتی تحت عنوان «قرارداد توتال» در نقد این قرار داد مدعی شد: قراردادها از نوع بیع متقابل به زیان ایران بوده و طرف خارجی سود بیشتر می برد. 
این یادداشت عنوان کرد: بر اساس قرارداد بیع متقابل، مالکیتی به شرکت سرمایه‌گذار خارجی داده نمی‌شود اما شرکت‌ها بر اساس هزینه‌ای که برای نصب تجهیزات راه‌اندازی و بهره‌برداری می‌کنند عایدی بیشتری دارند. 
کیهان لندن ادعا کرد که بر اساس قرارداد ایران با توتال ‘اکتشاف تولید، توسعه، بهره‌برداری و فروش نفت برعهده طرف خارجی خواهد بود. 
همچنین شبکه بی.بی.سی فارسی نیز که به ظاهر در حفظ بی طرفی در انتشار موضوعات داخلی کشور بسیار زیرکانه عمل می کند در گزارشی که ششم جولای منتشر کرد مدعی شد که سرمایه گذاری توتال تنها بخش کوچکی از نیاز سالانه ایران را برآورده می کند. 
بی.بی.سی افزود: رابین میلز، کارشناس نفت و گاز خاورمیانه می‌گوید، استخراج دو میلیارد فوت مکعب ‘یک سرمایه‌گذاری معمولی است که با توجه به اینکه توتال 50.1 درصد سهم دارد، نه رقمی قابل توجه است، و نه رقمی بی‌اهمیت’» 
این شبکه خبری همچنین با فرافکنی و تناقض گویی در رابطه با ارزش این قرارداد، عنوان کرد: آنطور که در بیانیه شرکت توتال آمده، در مرحله اول قرارداد توسعه فاز یازده پارس جنوبی، تنها حدود دو میلیارد دلار هزینه می‌شود؛ منابع خبری هم شروع این سرمایه‌گذاری را حدود دو میلیارد دلار اعلام کرده‌اند، که در نهایت قرار است به حدود پنج میلیارد دلار برسد.
بی.بی.سی فارسی در همین رابطه ادامه داد: طبق برآورد رسمی وزارت نفت ایران، این کشور در پنج سال، نیاز به حدود 200 میلیارد دلار سرمایه گذاری دارد. از آنجایی که ایران چنین سرمایه‌ای ندارد، نیاز به تشویق سرمایه گذاران خارجی دارد. 
بی.بی.سی فارسی افزود: بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران جزئیاتی از قرارداد با توتال را اعلام کرده است. او می‌گوید در قرارداد های جدید نفتی، بازپرداخت به پیمانکاران زمانی آغاز می‌شود که میدان به تولید برسد. بنابراین به گفته او در صورتی که پیمانکاران از قرارداد خارج شوند، سرمایه‌هایشان باقی می‌ماند، تا زمانی که میدان به تولید برسد و بعد بازپرداخت آغاز شود. 
این گزارش ها در حالی منتشر می شود که رسانه های انگلیسی از قرارداد یادشده ابراز خرسندی کرده اند. 
فایننشال تایمز پیشتر در گزارشی نوشته بود: ‘ توتال’ با ایران قرارداد بست و پیشقدم شد تا راه برای ورود و سرمایه گذاری سایر شرکتهای بین المللی در ایران هموار شود. 
نخستین قرارداد جدید نفتی در پساتحریم بین شرکت ملی نفت و کنسرسیوم بین المللی به رهبری شرکت نفتی توتال فرانسه برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی به ارزش 4.8 میلیارد دلار 12 تیرماه گذشته امضا شد. 
بر اساس این قرارداد، یک کنسرسیوم بین المللی به رهبری توتال فرانسه ایجاد شده است که شاخه بین المللی شرکت ملی نفت چین و شرکت پتروپارس ایران اعضای دیگر آن را تشکیل می دهند. 
سهم توتال به عنوان رهبر این کنسرسیوم در این قرارداد 50.1 درصد است. شاخه بین المللی شرکت ملی نفت چین و پتروپارس ایران نیز به ترتیب 30 و 19.9 درصد سهم دارند. 
این طرح با هدف تولید حداکثری و پایدار روزانه 2 میلیارد فوت مکعب (برابر با حدود 56 میلیون مترمکعب) گاز غنی ترش از منابع بخش فراساحل فاز 11 میدان گازی مشترک پارس جنوبی و انتقال آن به خشکی اجرا می شود. 

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *